Výskumy ukazujú, že v tomto období sa v mozgu odohrávajú dva dôležité procesy:
Restrukturalizácia prepojení: Mozog „prerába“ staré spojenia a posilňuje tie, ktoré využíva najčastejšie. Tento proces ovplyvňuje ich rozhodovanie, schopnosť regulovať emócie a kontrolu impulzov.
Prevláda emocionálne centrum: Oblasť mozgu zodpovedná za emócie, tzv. amygdala, je v tínedžerskom veku oveľa aktívnejšia ako racionálna časť – prefrontálny kortex. Preto tínedžeri reagujú emotívnejšie a niekedy prehnane.
Tínedžeri prirodzene túžia po nezávislosti, no zároveň ich obmedzujú pravidlá, ktoré vnímajú ako hrozbu pre ich autonómiu. To spôsobuje ich odpor voči príkazom a snahu presadzovať vlastnú cestu.
Buďte dôslední, ale láskaví. „Chcem, aby si bol doma do 9-tej, pretože mi záleží na tvojej bezpečnosti. Viem, že by si rád ostal dlhšie, ale to je náš kompromis.“
Vysvetľujte dôvody. „Tento víkend nemôžeš prespať u kamaráta, pretože musíme v sobotu skoro ráno odísť na rodinný výlet. Po výlete sa však môžeme dohodnúť, aby si prespal inokedy.“
Počúvajte ich obavy a názory. „Rozumiem, že chceš viac voľnosti. Poďme sa spolu pozrieť, ako by sme mohli nájsť kompromis.“
Keď tínedžer cíti, že mu dôverujete a jeho hlas má hodnotu, je väčšia šanca, že vás začne počúvať.
Konflikty o pravidlách môžu byť ťažké, ale sú skvelou príležitosťou na učenie sa rešpektu a spolupráce.
#RodinnýKoučing#Teenageri#Psychológia#Mozog#neurokoučing#EfektívnaKomunikácia#Rodičovstvo#VýchovaSRespektom#teenager#Pravidlá
Celá debata | RSS tejto debaty