🧳 Všetci sme to už raz zažili… Cítime, že nás niekto manipuluje. Možno kolega v práci, partner doma alebo dokonca šéf. Manipulujú so mnou!“ Hovoríme. Ale čo ak to nie je úplne pravda? V skutočnosti sa nechávame manipulovať. Druhý človek ide presne tam, kam ho pustíme. Je to tak! Manipulácia totiž nie je len o tom, čo nám robí niekto iný. Je to aj o tom, ako my reagujeme. Ak nevieme, kde sú naše hranice, ľahko sa staneme terčom manipulácie.
🔬 Psychologická manipulácia je spojená s nižšou sebaúctou. Ľudia, ktorí majú problémy s nastavením hraníc, sú viac náchylní na manipuláciu. Manipulácia môže byť veľmi nenápadná a môže sa vyskytnúť aj v tých najobyčajnejších interakciách. Manipulátori často používajú „emocionálne výčitky“, aby nás dostali na svoju stranu.
🔬 Manipulácia ovplyvňuje naše rozhodovanie, mení spôsob, akým hodnotíme situácie, a ovplyvňuje naše rozhodnutia. Čím viac sa poddávame, tým viac strácame kontrolu.
🔬 Nastavenie hraníc posilňuje našu odolnosť. Ľudia, ktorí aktívne pracujú na stanovovaní jasných osobných hraníc, majú lepšie psychické zdravie a menej trpia stresom.
🔑 Ako to zmeniť?
- Kde cítite, že vám niekto neberie ohľad?
- Čo sa deje, keď sa necítite rešpektovaní?
- Aké hranice by ste si chceli nastaviť a kde?
- Ako sa cítite, keď nedokážete povedať „nie“?
🙋♂️ Často sa stáva, že nechceme raniť druhých, a tak v mene láskavosti a ochoty ustupujeme. Ale čo naše vlastné potreby? Je to o tom, ako my reagujeme.
#sebaúcta #koučing #osobnéhranice #manipulácia #sebavedomie #psychológia #asertívnosť #život #Hranice
Celá debata | RSS tejto debaty