Konflikty v triede sú prirodzené – vyplývajú z rozdielnych názorov, osobností a emócií. Učitelia, rodičia či kouči však môžu tieto situácie využiť ako príležitosť na rozvoj vzťahových a komunikačných zručností.
Koučing sa zameriava na pochopenie, posilnenie zodpovednosti a hľadanie riešení namiesto obviňovania. Namiesto toho, aby sme za deti riešili problém, pomáhame im samostatne nájsť cestu, čo posilňuje ich sebadôveru aj schopnosť zvládať ťažké situácie.
Vypočujte si obe strany. Neprerušujtr: Umožnite deťom vyjadriť svoje pocity.Aktívne počúvajte: Používajte gestá, ktoré naznačujú, že ich počúvate (napr. prikývnutie, pokojný pohľad).Nezaujímajte strany: Nehodnoťte, kto má pravdu, a sústreďte sa na fakty. Príklad: „Povedz mi, čo sa podľa teba stalo.“
Pýtaj sa otvorené otázky. Otvorené otázky pomáhajú deťom lepšie pochopiť situáciu, vlastné pocity a perspektívu druhej strany. Vedú k hlbšiemu sebauvedomeniu a podporujú empatiu medzi účastníkmi konfliktu. „Čo si myslíš, že spustilo túto situáciu?“ „Ako sa cítiš v tejto chvíli?“ „Čo si myslíš, že sa stalo z pohľadu druhej strany?“
Nájdite spoločné riešenie. Namiesto navrhovania vlastného riešenia skúste povzbudiť deti, aby ho hľadali spoločne. „Čo si myslíte, že by mohlo tento problém vyriešiť?“ „Ako by ste mohli zlepšiť svoj vzťah, aby sa toto už nestalo?“ „Toto je skvelý návrh. Ako sa dohodneme, že to zrealizujeme?“
AKO KOUČING POMÁHA V TEJTO TÉME:
Deti samy navrhujú riešenia, čo im dáva pocit kontroly.
Učia sa počúvať, chápať druhých a vyjednávať.
Namie sto vynášania súdov ich učíme rešpektovať rôzne názory.
Môže chvíľu trvať, kým si deti na tento prístup zvyknú, ale výsledky stoja za to! Pokojné a rešpektujúce prostredie sa buduje postupne, s trpezlivosťou a dôslednosťou.
#KonfliktyVTriede#KoučingováCesta#VzťahovéZručnosti#TipyNaRiešenie#Empatia#KomunikačnéZručnosti#UčenieSaŽivotu
Celá debata | RSS tejto debaty