🧠 🪞
💭 „Totálne som to pokazil. Určite si o mne myslia, že som neschopný.“ Znie vám to povedome? Toto je klasický príklad kognitívneho skreslenia – v tomto prípade tzv. katastrofizácie. Mnohé problémy, ktoré nás trápia, neexistujú vo vonkajšom svete, ale iba v našej mysli. Automatické myšlienky, ktoré si sami vytvárame a ktoré nás brzdia v živote.
1️⃣ 85 % vecí, ktorých sa obávame, sa nikdy nestanú. Väčšina našich negatívnych scenárov zostáva len v našej hlave. Ľudia majú prirodzenú tendenciu interpretovať situácie horšie, než aké v skutočnosti sú.
2️⃣ „Katastrofické myslenie“ je najčastejším spúšťačom stresu. Výskum (Leahy, 2017) potvrdzuje, že keď si predstavujete najhoršie možné scenáre, vaša myseľ a telo na ne reagujú, ako by už naozaj nastali. Výsledok? Úzkosť, únava, preťaženie.
3️⃣ Negatívne myšlienky nás robia slepými na pozitíva. Kognitívna psychológia dokazuje, že sme často zaujatí voči informáciám, ktoré podporujú naše obavy, a ignorujeme dobré veci, ktoré sa dejú okolo nás.
🙇♀️ Príklad z praxe: V praxi sa stretávam s tzv. čítaním myšlienok druhých. Ide o prípady, kedy si ľudia myslia a dokonca sú presvedčení, čo si o nich druhí ľudia pomyslia. A to bez akýchkoľvek rácio dôkazov. „Určite si myslí, že som hlúpy.“ ,,On vie na isto niečo, čo ja nie.“
❓ Otázky na zamyslenie:
- Čo by sa stalo, keby ste tomu neprikladali takú váhu?
- Ktoré myšlienky vás posilňujú a ktoré vás brzdia?
- Aké kroky môžete podniknúť, aby ste zmenili svoj pohľad na situáciu?
- Ak by ste sa prestali báť neúspechu, čo by ste urobili ako prvé?
- Čo keby vaše myšlienky nemuseli byť vždy pravdivé?
- Máte na to dôkaz? Je toto fakt alebo len vaša interpretácia?
- Čo ak si v skutočnosti myslia niečo dobré?
- Ak by sa to stalo vášmu priateľovi, čo by ste mu povedali?
💻 Sledujte pre ďalšie inšpirácie:
#mindset #sebapoznanie #osobnyrozvoj #koučing #zmenazivotastylu #pozitivnemyslenie #sebarozvoj #kognitívneskreslenia #psychologia #ŽivotBezStresu #ZvládniTo #MentálneZdravie #CestaKŠťastiu
Celá debata | RSS tejto debaty