Kam smeruje vaša pozornosť, tam rastie váš život

✨ ✨

👀 Predstavte si, že každý deň nosíte neviditeľné okuliare. Tieto okuliare filtrujú, na čo sa zameriate – či už je to dobré, alebo zlé. To, na čo sa pozriete, sa vo vašom živote začne zväčšovať. Na čo sa pozeráte najviac?

1️⃣Váš mozog sleduje to, čím ho “kŕmite”. Opakované sústredenie na negatívne myšlienky spôsobuje zvýšenú aktivitu v časti mozgu zodpovednej za stres a úzkosť.
2️⃣ Naša myseľ dokáže „utiecť“ až 47 % času počas dňa. Ale keď ju cielene zameriate, cítite sa šťastnejší.
3️⃣Očakávanie formuje realitu. Keď očakávate, že niečo bude dobré, mozog začne aktivovať oblasti spojené s radosťou ešte predtým, než sa daná situácia vôbec stane.

🌱Príklad z praxe: Aktuálne chodím po stredných školách a spolu so žiakmi sa učíme ako si správne klásť otázky, ktoré ich zamerajú želaným pozitívnym smerom. Učia sa ako si pomôcť v budúcnosti sami. Častokrát sa zdôveria, že radi by sa naučili ako zvládať stres v domácom prostredí a naučiť sa byť viac rezistentní voči tlakom okolia. Tieto tlaky sa následne projikujú do ich života a cítia sa bezradne.

💡Praktické tipy pre váš deň: Každé ráno si dajte 5 minút na naplánovanie, čomu budete venovať pozornosť. Ak si všimnete, že ste rozptýlení, opýtajte sa sami seba: „Naozaj toto potrebuje moju pozornosť teraz?“ Každú hodinu sa zastavte na dve minúty a položte si túto otazku.

 Otázky, ktoré Vám môžu pomôcť:

  • Na čo najčastejšie myslíte počas dňa?
  • Ako by vyzeral Váš deň, keby ste svoju pozornosť vedome ovládali?
  • Čo by ste mohli urobiť už dnes, aby ste sa cítili viac sústredení?

🔗Sledujte nás pre viac inšpirácie a tipov!💖#Mindfulness#OsobnyRozvoj#Pozornost#Vsimavost#LepšíŽivot#Sústredenie#Coaching#Sebarozvoj#ŽivotnáRovnováha

Prečo teenageri reagujú na pravidlá tak negatívne

18.12.2024

Výskumy ukazujú, že v tomto období sa v mozgu odohrávajú dva dôležité procesy: Restrukturalizácia prepojení: Mozog „prerába“ staré spojenia a posilňuje tie, ktoré využíva najčastejšie. Tento proces ovplyvňuje ich rozhodovanie, schopnosť regulovať emócie a kontrolu impulzov. Prevláda emocionálne centrum: Oblasť mozgu zodpovedná za emócie, tzv. amygdala, je v [...]

Máte svoj tajný recept na pokoj v duši?

18.12.2024

Zamyslite sa… čo urobíte ako prvé, keď vás premôže stres, hnev alebo smútok? Chytíte do rúk šálku horúceho čaju? Vybehnete do prírody? Alebo sa radšej zahrabete pod deku s knihou? Dychové cvičenia dokážu znížiť stres až o 60 % – stačí pár minút vedomého dýchania denne. Hudba s pomalým tempom (60 – 80 bpm) aktivuje parasympatický nervový systém, čo je [...]

Ako sa porozprávať s tínedžerom, keď vás ignoruje?

17.12.2024

Prečo tínedžeri ignorujú autority? Prežívajú emocionálne aj fyzické zmeny, ktoré ich robia citlivými na tlak a hodnotenie. Emocionálny mozog dozrieva skôr ako racionálny. Niekedy sa cítia preťažení a unikajú do sveta, kde majú kontrolu. Vyberte správny moment. Najlepší čas na rozhovor je v pokojnej atmosfére. Večer pri spoločnej aktivite alebo po obede. Začnite s [...]

Prešov antigénové testovanie koronavírus

Polícia, NKÚ a FS sa dohodli na spolupráci týkajúcej sa zistení fungovania MOM

18.12.2024 21:58

NKÚ odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023 počas pandémie koronavírusu.

pellegrini

Pellegrini dostal od chovateľov rýb vianočného kapra. Podľa prezidenta symbolizuje hrdosť

18.12.2024 20:15

Pri slovách o tradícii prezident varoval pred rôznymi názorovými prúdmi.

António Costa

Costa a Kallasová na summite v Bruseli podporili rozšírenie EÚ o západný Balkán

18.12.2024 19:41

Nový predseda Európskej rady António Costa po prvýkrát predsedá rokovaniam na najvyššej úrovni.

Švédsko, migranti, utečenci

Švédsko sprísni pravidlá pre žiadosti o azyl

18.12.2024 18:45

Táto škandinávska krajina prijala od 90. rokov 20. storočia veľké množstvo utečencov.

Bronislava

Koučing. Vzdelávanie. Duševné zdravie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 11283x
Priemerná čítanosť článkov: 434x

Autor blogu

Kategórie

Archív