Pamätáte si na situácie, keď ste sa museli naučiť niečo nové? Spočiatku to bolo pomalé a neprirodzené.
Predstavte si, že váš mozog je ako cesta cez les. Keď ňou prejdete raz, vytvorí sa úzka cestička. Ale ak tadiaľ prejdete znovu a znovu, postupne sa zmení na širokú, pevne vyšľapanú trasu. Presne tak funguje učenie – vaše myšlienky „šliapu“ cestičky medzi synapsiami v mozgu. A keď sa tieto synapsie obaľujú myelínom (takou tukovou izoláciou), cesta sa stáva rýchlejšou, efektívnejšou a stabilnejšou.
Opakovanie je matkou učenia. Štúdie ukazujú, že pravidelným opakovaním rovnakého úkonu podporujete tvorbu myelínu, čo urýchľuje proces učenia. Choďte na kvalitu, nie kvantitu.
Pohyb stimuluje tvorbu látok podporujúcich tvorbu myelínu – skúste krátku prechádzku pred učením.
Pauza nie je len oddych – je to čas, keď váš mozog tvrdou pracou upevňuje, čo ste sa naučili. Pri spánku sa zlepšuje schopnosť mozgu zapamätať si nové veci a posilniť už naučené spojenia.
Príklad z praxe: „Snažím sa naučiť nový jazyk, ale mám pocit, že sa to nikam nehýbem.“ Znie vám to povedome? V rôznych obmenách sa to objavuje pri ťažkostiach s učením sa. Náš mozog sa rýchlo unaví, spotrebuje totiž až 20% energie a preto sa veľmi rýchlo „preťaží“. Existuje tzv.Pomodoro technika, ktorá funguje s princípom tohto neuro-faktu: po 25-minút učenia/práce nasleduje 5-minútová prestávka.
Otázky na zamyslenie:
- Ktoré oblasti učenia by ste chceli posunúť na novú úroveň?
- Čo vám bráni v pravidelnom opakovaní?
- Ako môžete podporiť svoj mozog v každodennej starostlivosti?
Vaša hlava má obrovský potenciál – stačí ju správne „natankovať“. Chcete naštartovať svoj mozog?#Mozog#UčenieALearning#Neuroveda#Myelín#OsobnýRozvoj#Koučing#LepšíŽivot#Motivácia#EfektívneUčenie#Učenie#OsobnýRozvoj
.....Vaša hlava má obrovský potenciál – stačí... ...
Celá debata | RSS tejto debaty